19th Ave New York, NY 95822, USA

Co to jest i na czym polega sitodruk

Sitodruk to jedna z najpowszechniejszych i jednocześnie bardzo prostych technik drukowania na różnego rodzaju tkaninach i tworzywach. Polega on na przetłoczeniu farby przez gęstą siatkę naciągniętą na ramę. Sito może być wykonane z nylonu, poliestru, jedwabiu lub włókna metalowego, jest wielokrotnego użytku, a jego oczka mają najczęściej średnice 40 mikrometrów. Im mniejsze oczka tym jakość wydruku lepsza. Szablon ze wzorem drukowanego tekstu lub rysunku zatrzyma farbę w miejscach, które mają pozostać niezadrukowane. Farbę rozprowadza się ręcznie po powierzchni sita, przy pomocy rakla, który składa się z drewnianego lub metalowego uchwyty i płaskiej gumowej końcówki, lub z wykorzystaniem pras sitodrukowych. Technika sitodruku jest powszechnie wykorzystywana na plakatach, koszulkach, bilbordach, opakowaniach, czy różnego typu gadżetach reklamowych.

Jeżeli materiał jest wystarczająco twardy i nie ulegnie uszkodzeniu po nałożeniu farby, można śmiało nanosić na niego nadruki metodą sitodruku. Co ważne metoda ta nadaje się również do powierzchni krzywych np. butelek. Aby uzyskać dokładny obraz sito i przedmiot przesuwa się z identyczną prędkością, a rakla stojąc w miejscu, nanosi farbę. Obecnie proces ten jest zautomatyzowany, co pozwala na uzyskanie jednakowej prędkości liniowej dla sita i przedmiotu zadrukowywanego, zwiększając precyzję nadruku.

Do sitodruku Śląsk wykorzystuje się naprzemiennie farby plastizolowe, których zaletą jest to, że nie schną na sicie podczas druku i wywabowe. Cechują się one znacznym nasyceniem barw i dużą wytrzymałością po utrwaleniu.

Zalety sitodruku:

  • niska cena, szczególnie przy dużych nakładach,
  • duża trwałość nadruków, odporność na promieniowanie UV, wodę, detergenty i wysokie temperatury,
  • uniwersalność, ze względu na mnogość materiałów, na których można wykonywać nadruk w tej technice,
  • wspaniałe kolory, mocne barwy o znacznym wysyceniu.

Niestety mimo postępującej automatyzacji procesu wiele prac nadal wykonywanych jest ręcznie, dlatego sitodruk jest metodą czasochłonną. Mimo to jest on bezkonkurencyjny i powszechnie wykorzystywany.