19th Ave New York, NY 95822, USA

Jak dbać o nadruki na odzieży?

Nadruki na odzieży to barwne aplikacje, składające się z elementów graficznych oraz tekstowych i umieszczane na koszulach, bluzach, t-shirtach, czapkach, a nawet torbach czy butach. To bardzo atrakcyjne wizualnie elementy odzieży, za pomocą których można kreować swój image lub podkreślać styl. Nadruki na odzieży bardzo często wykorzystywane są również w roli narzędzia do budowania świadomości marki i utrwalania jej wizerunku w społeczeństwie. W tej roli są medium, pośredniczącym w kreowaniu skutecznego brandingu. Nadruki na odzieży najczęściej wykonuje się za pomocą sitodruku. Technika druku sitowego sprawia, że nadruki są trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Niemniej, aby pozostały schludne i prawidłowo spełniały swoją rolę – musimy o nie dbać.

 

5 zasad dbania o odzież z nadrukami

 

  1. Odzież z nadrukami najlepiej prać ręcznie. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć ryzyko ewentualnych uszkodzeń aplikacji. Niemniej niektóre nadruki – przede wszystkim nadruki na odzieży wykonywane techniką sitodruku – z powodzeniem można prać w pralce. Trzeba wówczas pamiętać, aby temperatura prania nie przekroczyła 40 stopni. W nowocześniejszych pralkach możemy również ustawić tryb prania ręcznego lub tryb prania tkanin delikatnych.
  2. Piorąc odzież z nadrukami w pralce, należy ją odwrócić na lewą stronę. Nie poleca się także odwirowywania ubrań z ozdobnymi aplikacjami oraz suszenia ich w suszarkach bębnowych. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia.
  3. Nadruki wykonywane techniką sitodruku są zasadniczo odporne na detergenty, jednak warto zachować ostrożność w tej kwestii i zrezygnować ze stosowania odplamiaczy bezpośrednio na aplikację. Nie rekomenduje się również oddawania odzieży z nadrukami do pralni chemicznych.
  4. Susząc odzież z nadrukami trzeba pamiętać, aby nie przewieszać jej przez linki suszarki i nie powodować w ten sposób zagięcia nadruku. Rekomenduje się suszenie na wieszakach oraz w oddaleniu od bezpośrednich źródeł ciepła. Promienie UV nie oddziałują negatywnie na nadruki sitodrukowe, jednak zaleca się suszenie ubrań na lewej stronie.
  5. Podobnie, jak w przypadku prania i suszenia – odzież z nadrukami prasujemy na lewej stronie. Ustawiamy temperaturę żelazka na maksymalną wartość 150 stopni i staramy się omijać miejsce nadruku. Brak ostrożności podczas prasowania może skutkować zniszczeniem nadruku. Z tego powodu warto stosować metodę prasowania przez delikatną tkaninę. Farby plastizolowe, wykorzystywane w sitodruku, są odporne na wahania temperatur, jednak zbyt wysoka temperatura doprowadzi do kurczenia się włókien materiału. W konsekwencji zmniejszy się przyczepność nadruku do odzieży.

 

Biorąc pod uwagę powyższy argument warto również mieć na uwadze, że trwałość nadruku na odzieży w dużym stopniu uzależniona jest jakością podłoża, na jakim został wykonany. W związku z tym, wybierając odzież do wykonania nadruku należy zwrócić uwagę na jakość materiału.